Bakır, Sembolü Cu, atom ağırlığı 63,57, özgül ağırlığı 8,9 dur. Yumuşak, kırmızılı bir metaldir. Bakır, gerek fiziksel ve kimyasal gerekse teknik özellikleri yüzünden demirden sonra, en fazla kullanılan bir metaldir. Saf halde iken ısıyı ve elektriği iyi iletmesi, elektrik sanayinde en çok kullanılan metal olmasını sağlamıştır. Yumuşak bir metal olması bakımından da (dövülebilir, levha ve tel haline getirilebilir) kolaylıkla şekil verilebilir. Bakır, aynı zamanda sanayide kullanılan çok önemli bazı alaşımlarında pirinç(çinko ve Bakır) ve esasını meydana getirir. Gemciler olarak üretimini yaptığımız başlıca ürün grubunu, Lama-Çubuk- Fi8 ve Bakır Rulo-Şerit-Levha olarak sınıflandırabiliriz.

Bakır Levha Nerede Kullanılır ?

Bakır hammaddesinin sıvı levhalık kalıplara dökülerek silindir makineleri ile ezilmesiyle bakır levhalar elde edilir. Ezilme işleminden sonra tavlanma aşamasına geçilmelidir. Şerit, bant, rulo gibi farklı modellerde üretilebilmektedir. Kızıl bir renge sahip olup, parlak bir görünüm verirler. Sert, tavlı ve yarı tavlı olarak sipariş edilebilir. Bakır levhalar, elektrik sanayi, inşaat sektöründe, otomotiv sektöründe, mutfak eşyası yapımında, elektrik ev aletlerinde, çatı kaplama, elektronik sektöründe, tesisat kablolarında, iletkenliğin önemli olmadığı uygulamalarda kullanılır.

Bakır Rulo Nedir?

Bakır rulo ve levhalar, elektrolitik (Cu % 99,9 min) bakırdan iki farklı kalite olarak (Cu-ETP / Cu-DHP) şerit, bant ve rulo formunda üretilmektedir. Ürünler kızıl renkli, parlak ve homojen bir görüne sahiptir. Katot dökümden yapıldığı için %100 elektrik sanayine uygun ve iletkenliği 58 µS m/ohm mm² dir. Levhalar parlak ve düz yüzeydir. Bu ürünün bakır içeriği minimum %99,95 tir BAKIR RULO-ŞERİT Enerji kabloları, inşaat, otomotiv, elektrik ve elektronik sektörlerinde, ısı eşanjörü, trafo, transformatör ve elektrik motorlarının üretiminde kullanılmaktadır. 

Bakır Şerit Nerelerde Kullanılır ?

Çok ince ve hassas toleranslarda üretilebilir olup, elektrik elektronik, otomasyon ve dekoratif amaçlı çok geniş bir yelpaze, kullanım alanı bulabilen bir malzemedir. Kolay şekillenebilme yeteneği sayesinde, uygun kondüsyon ve bileşimdeki şeritler; çok şekilli parçaların üretiminde dahi kolayca kullanılabilir. Ayrıca korozyon direncinin yüksek olması dolayısıyla, yerine kullanılacak malzemelere göre önemli bir avantaja sahiptir. Alternatifsiz ekonomik elektrik iletkeni olarak da her zaman endüstriyel uygulamalardaki yerini korumaktadır.